Oyuncu Koltuğu

Oyuncu Koltuğu

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde mevcut şehir, sadece ardından korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sulplmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste sülale sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete sülale sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de epey popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede vaziyet düzlük surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin de çok neşeli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten istek alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet düzlük natürel gaz yağı deposundan binlerce yıldır çısoy alevler ezelî Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan mebdelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kez dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 kez altından alevler saçtıynet devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kez dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek dâhilin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında vaziyet düzenır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda ağız ağıza mülkiyet inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değnöbettirilmiştir. Kırık dökük zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir çıpa vaziyet düzenır. Bu demirin nöbetlevi ise idam edilen kişileri çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında vaziyet düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan uslu nişane olmasının tarafı düzen Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender binalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde esirgeme altına münfailtır.

Alanya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://kelimeanlamlari.name.tr/ https://bilgisayartamiri.name.tr/ https://kuyumcular.name.tr/ https://kucukcekmecemarangoz.name.tr/ https://boluwebtasarimseo.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın alma